Zastávky městské hromadné dopravy v Plzni, na nichž byly vybudovány zelené střechy, jsou umístěny na stanici Nádraží Bílá Hora mezi starým a novým kruhovým objezdem. Tyto střechy slouží v horkých dnech k ochlazování rozpálených povrchů, při srážkách k zachycování dešťové vody a jsou výrazným estetickým prvkem v městské zástavbě.
Eurovia CS, a.s.
Město Plzeň
Ředitelství silnic a dálnic ČR
2021
255 514 Kč
V Plzni vznikly první dvě zastávky městské hromadné dopravy se zelenou střechou. Nacházejí se mezi kruhovými objezdy u Velkého boleveckého rybníka ve stanicích Nádraží Bílá Hora a vznikly v rámci výstavby první části východního okruhu, který svedl dopravu mimo rekreační oblast.
Realizace další zelené extenzivní střechy, s vrchní tepelnou izolací, je v plánu v rámci investiční akce „Revitalizace konečné stanice č. 4 u Borského parku“.
Kromě zelených zastávek jsou v Plzni pro tramvajové koleje využívány i zelené pásy a nyní se objevují na rekonstruované trati linky č. 1 na Plaské ulici. Kromě lepšího vzhledu by měly mimo jiné také snížit hluk a prašnost od tramvajové dopravy.
Zeleným střechám se věnuje i Ekologika.
Běžné zastávky městské hromadné dopravy se stříškou a uvnitř umístěnou lavičkou, bez zvláštních technologických prvků.
Zelené střechy byly pilotně vybudovány v rámci výstavby silnice I/20 Plaská – Na Roudné – Chrástecká. K instalaci byly využity typové rozchodníkové rohože Aureo Green
s předpěstovaným trávníkem, který je hustě zatravněný a má velkou regenerační schopnost. Díky tomu může odolávat teplotním výkyvům i obdobím bez větších srážek.
Zelené střechy zdejších zastávek slouží v horkých dnech k ochlazování rozpálených povrchů, při srážkách k zachycování dešťové vody a v neposlední řadě jsou zajímavým estetickým prvkem okolní městské zástavby.